ارائه گواهینامه

پس از طی دوره آموزشی و موفقیت در آزمون، گواهینامه آموزش بهداشت اصناف صادر می گردد.

برگزاری آزمون

در پایان هر دوره آموزشی، از مطالب آموزش داده شده در طول دوره آزمون برگزار می گردد.

 

دوره های آموزشی

برگزاری دوره های آموزشی بهداشت اصناف، زیر نظر شبکه بهداشت شرق توسط اساتید مجرب

 

استخرهای عمومی و بيماری های پوستی

استخر و عفونت قارچی 

در فصل تابستان و استفاده از استخرهای عمومی، برخی بیماریهای عفونی مخصوص این مکان ها، از جمله عفونت‌های قارچی و عفونت‌های ویروسی، شیوع می‌یابد. متخصصان پوست در خصوص این مشکل می‌گویند پیشگیری از این عفونت‌ها کار دشواری نیست و با رعایت بهداشت فردی و رعایت نکاتی همچون زدن پاها در حوضچه‌های مواد ضد قارچ، استحمام به موقع و استفاده از دمپایی شخصی تا حد زیادی می‌توان از انتقال آنها جلوگیری به عمل آورد.

به گفته متخصصان کلر به کار رفته در استخرها باعث خشکی پوست و مو می‌شود و استفاده از نرم‌کننده های پوست و عینک برای محافظت از پوست و چشمها ضروری است. وی همچنین توصیه کرد کسانی که روی پوستشان زخم‌های فعال دارند، از استخرهای عمومی استفاده نکنند. متخصصان پوست توصیه می‌کنند بطور کلی با پرهیز از نورخورشید، استفاده از کرم‌های ضد آفتاب، تغذیه مناسب همراه با میوه و سبزیجات و دوری جستن از انواع مواد دودکردنی می‌توان پوستی سالم و شاداب داشت.

لکه‌های پوستی

یکی دیگر از مشکلاتی که در فصل تابستان و با شدت نور خورشید ایجاد می‌شود بروز لکه‌های پوستی است. دکتر “محمد گلشنی” متخصص پوست و مو در این خصوص گفت تماس با نور خورشید لکه‌های پوستی از جمله “ملاسما” ایجاد می‌کند. استفاده از ضد آفتابها در جلوگیری از لکه‌های پوستی نقش تعیین‌کننده ای دارد و آنهایی که صورتشان دارای لک و کک و مک است با استفاده از کرم‌های ضد آفتاب رنگی می‌توانند این لکه‌ها را پوشش داد. دکتر گلشنی با بیان اینکه استفاده از ضدآفتابها در پیشگیری از سرطانها و لکه‌های پوستی موثر است افزود استفاده از ضد آفتابها در تمام فصول باید انجام شود و در هوای ابری هم میزان قابل توجه‌ای از اشعه‌های مضر خورشید وجود دارد و استفاده از ضد آفتاب ضروری است. به گفته این متخصص، علاوه بر لکه‌های پوستی که بر اثر شدت نور خورشید بروز می‌کند مشکلات دیگری همچون قارچ‌های پوستی در محیطهای گرم و عرق سوز شدن بدن بیشتر می‌شود. وی اضافه کرد رعایت بهداشت فردی، استفاده از مرطوب‌کننده های مناسب با پوست و استفاده همیشگی از ضد آفتابها از نکات مهم و موثر در ارتقای سلامت پوست است. استفاده از مرطوب‌کننده ها بخصوص در پوست‌های خشک مفید است چون کمبود چربی پوست را با ایجاد یک لایه چربی مصنوعی در پوست جبران می‌کند. دکتر گلشنی گفت افرادی که موهایشان ریخته بخصوص آقایان تاس در فصول گرم سال حتما باید یک لایه نازک کرم ضد آفتاب روی پوست سرشان بمالند تا پوست آن قسمت دچار آفتاب سوختگی و ایجاد لکه نشود.

تشخیص درست گامی موثر در درمان ناراحتی‌های پوست

بیماری‌های قارچی پوست دسته‌ای از بیماری‌های عفونی پوست هستند که همزمان با فصل گرما و تعریق شدید بدن شیوع بیشتری پیدا می‌کنند قارچ‌های شایع پوستی معمولا باعث درگیری لایه‌های سطحی پوست می‌شوند و به شکل‌های مختلفی تظاهر پیدا می‌کنند. قارچها انواع مختلفی دارند که یک نوع از آنها که قارچ سطحی است، بیشتر بصورت لکه‌های قهوه‌ای و سفید در تنه تظاهر پیدا می‌کند. عامل این قارچ در پوست همه افراد وجود دارد و لیکن شرایط مناسب اعم از رطوبت، تعریق و عوامل نامشخص دیگر باعث بیماری‌زایی شدن و تظاهرات پوستی خاص می‌شود. این بیماری به خصوص در افرادی که تعریق شدید داشته و یا دائم در محیطهای مرطوب هستند شیوع و گسترش بیشتری دارد. عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: معمولا اکثر عفونتهای سطحی قارچی پوست در صورتی که تشخیص درستی داده شوند درمان راحت و سریعی دارند و در غیر اینصورت اگر تشخیص درست نباشد ممکن است بیمار مدتها تحت درمانهای غلط قرار گیرد.

وی در خصوص کنترل و پیشگیری از عفونتهای قارچی نیز گفت: بهترین راه برای پیشگیری از عفونتهای قارچی رعایت بهداشت فردی و عدم تماس با فرد مبتلا است به عنوان مثال فردی که دچار عفونتهای قارچی است بهتر است تا درمان کامل از تماس در محیطها و اماکن عمومی نظیر استخرها بپرهیزد تا عفونت به دیگران منتقل نشود. دکتر گلشنی با اشاره به اینکه قارچ‌ها می‌توانند ناخن‌های دست و پا و ناحیه کشاله ران را نیز درگیر کنند گفت در ناخن عفونتهای قارچی به صورت ضخیم شدن ناخن و تغییر رنگ تظاهر می‌کنند.

مراجعه به پزشک متخصص مفید است زیرا گاه یک مشکل پوستی را با مراجعه به پزشک به سرعت می‌توان ریشه‌یابی و درمان کرد در حالی که عدم مراجعه، می‌تواند به تشخیص و در پیش گرفتن درمانهای نادرست بیانجامد.

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.